اخبار و مقالات

آگهی‌ها

کالاها

شرکت‌ها

هیدروکربن سنگین (Heavy Hydrocarbons)

خریدار: :  شکوه منتظران

1   تن 460  دلار آمریکا  
پیشنهاد فروش

میلگرد 12 آجدار

خریدار: :  تجارت کار مریوان

100   تن توافقی   
پیشنهاد فروش

گازوئیل (Gas Oil)

خریدار: :  گلشن تجارت کنارک

1   تن 440  دلار آمریکا  
پیشنهاد فروش

چسب پایه آب (Adhesive Water Based)

خریدار: :  میشو چرم

1   کیسه توافقی   
پیشنهاد فروش

الیاف ویسکوز (VSF)

فروشنده: :  تهران سیکا

1   کیلوگرم توافقی   
سفارش خرید

الیاف ویسکوز (VSF)

فروشنده: :  تهران سیکا

1   کیلوگرم توافقی   
سفارش خرید

سدیم کربنات (Sodium Carbonate)

فروشنده: :  مهرادکو

1   کیلوگرم 16,000  ریال  
سفارش خرید

گلیسیرین (Glycerin)

فروشنده: :  مهرادکو

1   تن 1,000  دلار آمریکا  
سفارش خرید

2EH

فروشنده: :  مهرادکو

1   کیلوگرم 40,000  ریال  
سفارش خرید

واهمه از موج انصراف

واهمه از موج انصراف

با اینکه رئیس سازمان حمایت از تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان هفته گذشته خبر از نهایی شدن سیاست‌های قیمتی خودرو توسط این سازمان داده بود، با این حال باز هم خلف وعده شد و قیمت محصولات پرتیراژ بلاتکلیف ماند.

در این زمینه برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو سناریوهایی از بلاتکلیفی دولت در مقابل قیمت‌گذاری محصولات پرتیراژ تولید‌کنندگان مطرح می‌کنند، سناریوهایی که نشان می‌دهد دولت بر سر دوراهی افزایش یا ثبات قیمت‌ها مانده است.

در شرایط کنونی با توجه به تحریم‌های همه‌جانبه ایالات‌متحده آمریکا علیه ایران خودروسازان همراه با افزایش تورم و نرخ ارز محصولات خود را با هزینه زیاد تولید می‌کنند این در شرایطی است که طبق آمارهای ارائه شده به بورس دو شرکت خودروساز کشور تا شش ماهه اول سال‌جاری حدود ۵/ ۵ هزار میلیارد ضرر کرده‌اند آن هم به واسطه تولید محصولاتشان با هزینه‌ای که تحریم‌های بین‌المللی به آنها تحمیل کرده است. بدین ترتیب به نظر می‌رسد دولت با توجه به وضعیت خودروسازی کشور نمی‌تواند شاهد ضرر و زیان بیشتر خودروسازی باشد و باید با قیمت‌گذاری جدید، خودروسازها را از ورطه سقوط نجات دهد. از دیگر سو اما با توجه به تورم کنونی و همچنین وضعیت نامناسب اقتصادی قشر وسیعی از مردم، دولت نمی‌تواند چندان زیر بار افزایش قیمت‌ها برود چرا که این تصمیم می‌تواند تبعات زیادی داشته باشد. در حال حاضر قیمت‌گذاری محصولات بالای ۴۵ میلیون تومان در اختیار شرکت‌های خودروساز است و این شرکت‌ها می‌توانند قیمت محصولات خود را با در نظر گرفتن ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار تعیین کنند. اما محصولات پرتیراژ و کمتر از ۴۵ میلیون تومان از اختیار قیمت‌گذاری خودروسازان خارج است و سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار تعیین‌کننده نهایی قیمت‌ها خواهند بود. با این حال اما دولت برای محصولات زیر ۴۵ میلیون تومان با تردید مواجه است و به نظر می‌رسد دلیل اصلی تردید دولت در اعلام قیمت جدید خودروها به‌خصوص محصولات پرتقاضا، بیم از افت شدید فروش خودروسازان باشد. آنچه مشخص است تولید‌کنندگان به وزارت صنعت پیشنهاد داده‌اند که محصولات پرتیراژ نیز با فرمول ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار قیمت‌گذاری شوند در این صورت محصولاتی مانند پراید و پژو ۴۰۵ که خوراک اصلی بازار خودرو کشور به شمار می‌روند، در صورت اعمال فرمول موردنظر، به ترتیب تبدیل به خودروهایی حداقل ۳۵ و ۵۰ میلیون تومانی خواهند شد. در این بین به نظر می‌رسد قبول این قیمت‌ها برای بسیاری از مشتریان سخت است، چرا که با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور توان خرید آنها برای پراید ۳۵ میلیونی و پژو ۵۰ میلیونی بسیار کم شده است. به‌عبارت بهتر، با افزایش قیمت خودروها یا حتی قیمت‌گذاری در حاشیه بازار، در شرایطی که توان خرید مشتریان از ناحیه تورم افت کرده، تقاضا برای خرید خودروها را کاهش خواهد یافت و این موضوع به‌طور مستقیم روی تیراژ اثر منفی می‌گذارد. ازسوی دیگر، اگر قرار باشد خودروسازان محصولات ثبت‌نامی را با قیمت روز تحویل دهند، احتمالا بسیاری از ثبت‌نام‌کنندگان مجبور به انصراف خواهند شد. این موج بزرگ انصراف به این دلیل است که ثبت‌نام‌کنندگان یا توان پرداخت ما‌به‌التفاوت مبلغ خودرو را ندارند یا برخی از دلالانی که مدت‌هاست در بازار حضور دارند و به دنبال دریافت سود اقدام به پیش‌خرید کرده‌اند، به این نتیجه می‌رسند که دریافت خودرو ثبت‌نامی با قیمت جدید، صرفه اقتصادی ندارد. در نتیجه این امر منجر به ایجاد موج انصراف از خرید می‌شود و نتیجه نیز آن خواهد شد که نقدینگی زیادی از صنعت خودرو بیرون کشیده شود و به سمت دیگر بخش‌های اقتصادی حرکت کند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، نه تنها خودروسازی با بحرانی بزرگ در نقدینگی مواجه خواهد شد بلکه حتی شاید تولید‌کنندگان دیگر توان عودت پول ثبت‌نام‌کنندگان را نیز نداشته باشند.

دنیای اقتصاد

نظرات (0) کاربر عضو:  کاربر مهمان: 
اولین نظر را شما ارسال کنید.
ارسال نظر
حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
ایمیل صحیح نیست.
لطفاً پیوند مرتبط را کامل و با http:// وارد کنید
متن نظر خالی است.

wait...