اخبار و مقالات

آگهی‌ها

کالاها

شرکت‌ها

دوده صنعتی (Carbon Black)

خریدار: :  هیروشیمی

1   کیلوگرم 138,000  ریال  
پیشنهاد فروش

هیدروکربن سنگین (Heavy Hydrocarbons)

خریدار: :  شکوه منتظران

1   تن 460  دلار آمریکا  
پیشنهاد فروش

اکسید روی (Zinc Oxide)

خریدار: :  پارسه اویل پترول

1   تن توافقی   
پیشنهاد فروش

گازوئیل (Gas Oil)

خریدار: :  سیمین سریر ایرانیان

1   تن توافقی   
پیشنهاد فروش

انار (Pomegranate)

:  عمده فروشی اینترنتی غرب کالا

3   تن توافقی   
{3}

گازوئیل (Gas Oil)

10000   تن توافقی   
{3}

گازوئیل (Gas Oil)

15000   تن توافقی   
{3}

گازوئیل (Gas Oil)

125   تن توافقی   
{3}

زایلین - مخلوط ایزومرها (Xylene - Isomers)

فروشنده: :  شیمی پل

1   کیلوگرم 85,000  ریال  
سفارش خرید

متانول (Methanol)

فروشنده: :  شیمی پل

1   کیلوگرم 25,000  ریال  
سفارش خرید

پلی استال (POM)

فروشنده: :  شیمی پل

1   کیلوگرم 345,000  ریال  
سفارش خرید

EVA

فروشنده: :  شیمی پل

1   کیلوگرم 440,000  ریال  
سفارش خرید
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی :

ظرفیت مرغ لاین کشور قربانی منافع واردکنندگان شدغذایی و کشاورزی 

ظرفیت مرغ لاین کشور قربانی منافع واردکنندگان شد

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ظرفیت مرغ لاین کشور به عنوان یکی از ذخایر راهبردی برای تولید گوشت مرغ در کشور با ادامه واردات جوجه یک روزه پای منافع واردکنندگان قربانی شد.

امیر میران آملی روز دوشنبه در حاشیه کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان مازندران در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در شرایط فعلی به دلیل عادی بودن شرایط سیاسی ایران و اروپا واردات جوجه یک روزه و گوشت مرغ به راحتی از این کشورها انجام می‌شود و به همین دلیل هم بهره‌گیری از ظرفیت مرغ لاین در کشور از جمله مهم‌ترین نمونه آن در استان مازندران مورد بی‌مهری قرار گرفته است تا تبدیل به واحدهای زیانده شوند.

وی با اعلام این که ایران تنها کشور خاورمیانه است که مرغ لاین دارد، گفت: در سطح جهان هم تنها هفت کشور از جمله ایران دارای مرغ لاین هستند.

حیوانات لاین به یک جمعیت خالص از حیوانات خاص اعم از دام و طیور گفته می‌شود که متعلق به یک نژاد مشخص با ویژگی‌های ژنتیکی کاملا مشخص است و تنها با حیوانات خالص و هم نژاد خود آمیزش می کنند و قادر به تولید حیواناتی مشابه خود هستند.‌

هر یک از حیوانات متعلق به گله‌های لاین، متعلق به گله‌های لاین دارای هویت و شناسنامه کاملا مشخص بوده و کلیه اطلاعات مربوط به روابط خویشاوندی آن با دیگر اعضای فامیل به ثبت می‌رسد و قابل پیگیری است.

در حال حاضر آمریکا، انگلیس، هلند، برزیل، هند، آلمان، فرانسه و ایران کشورهای صاحب علم و فناوری لاین در جهان هستند. سابقه ورود مرغ لاین به ایران به سال ۱۳۵۶ بر می‌گردد و تا اواخر دهه ۷۰ در ایران ۸۵ درصد از جوجه اجداد مورد نیاز از طریق مجتمع مرغ لاین تامین می‌شد ولی پس از آن به علت برخی سوء مدیریت‌ها و ادغام دو وزارت خانه جهاد و کشاورزی، سهم مرغ لاین آرین از ۸۵ درصد به کمتر از ۲ درصد رسید.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران گفت : نابودی نژاد مرغ لاین در کشور قطعا فشار کشورهای اروپایی‌ها را برای گران کردن جوجه یک روزه و به تاخیز انداختن تحویل جوجه به صنعت طیور ما افزایش می‌دهد و بخشی از تسهیل در واردات جوجه یک روزه ناشی از وجود این نژاد در داخل است. وی اضافه کرد: هم اکنون نژاد مرغ لاین در کشور در حال نابودی است و به زور خود را سرپا نگه داشته و بی‌اعتنایی به این نژاد در آینده صنعت طیور ما را با مشکل مواجه خواهد کرد.

میران اظهار داشت : نژاد مرغ لاین هیچ تفاوتی با تولیدات فعلی کشور که عمده آنها وارداتی است؛ ندارد و صرفا به دلیل برخی منافعی که واردات برای برخی‌ها دارد، باعث شده تا جوجه یک روزه از اروپا وارد کشور شود.

مازندران به خاطر داشتن مجتمع مرغ لاین ایران (آرین) تنها استان دارای زنجیره کامل صنعت طیور در کشور است . مجتمع آرین از سال ۶۹ با ورود یک گله از نژاد هایبرو هلندی در یک هزار و ۱۳۷ هکتار از اراضی جنگلی استان در بخش بابلکنار شهرستان بابل راه‌اندازی شده است.

هم اکنون علاوه بر مجتمع مرغ لاین بابلکنار، پنج واحد مرغ اجداد، ۱۸۴ واحد مرغ مادر، ۲ هزار و ۱۰۰ واحد مرغ گوشتی، ۳۵ واحد مرغ تخمگذار ، ۳۷ واحد کارخانه جوجه کشی، ۴۴ کارخانه تولید دان و ۱۷ کشتارگاه صنعتی طیور در مازندران فعال است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران پارسال وعده داده بود که برای تامین نقدیندگی این مجتمع ۱۶۰ میلیارد ریال تسهیلات اختصاص داده شود.

انتقاد از نوسان قیمت مرغ
این عضو اتاق بازرگانی ایران همچنین از آنچه که نوسان شدید قیمت مرغ در کشور نامید انتقاد کرد و گفت که این نوسانات قیمتی باعث کاهش تولید و ضربه خوردن صنعت طیور کشور می شود.

وی افزود : در شرایط فعلی نرخ گوشت مرغ مصوب تنظیم بازار متناسب با هزینه‌های تحمیلی به دست‌اندرکاران این صنعت نیست و این عامل باعث شد تا هر فصل ما با نوسان تولید مواجه شویم.

میران گفت : برای حمایت از صنعت طیور و افزایش بهره‌وری در این صنعت که گردش مالی ۹ میلیارد دلاری در سال دارد، تعیین قیمت‌ها باید به گونه‌ای انجام شود که روند تولید با ثبات ادامه یابد.

سرانه مصرف گوشت مرغ در ایران سالانه ۲۴ کیلوگرم و دو برابر میانگین جهان است.

ایرنا

  • مطالب مرتبط
نظرات (0) کاربر عضو:  کاربر مهمان: 
اولین نظر را شما ارسال کنید.
ارسال نظر
حداقل 3 کاراکتر وارد نمایید.
ایمیل صحیح نیست.
لطفاً پیوند مرتبط را کامل و با http:// وارد کنید
متن نظر خالی است.

wait...